Psihološka pomoč pri težavah z zanositvijo in neplodnostjo
21 septembra, 2022/
Neplodnost in težave z zanositvijo prizadanejo tako žensko kot moškega. Veliko žensk doživi občutek neuspeha, krivde, da njihovo telo ni zmožno nečesa kar bi naj prišlo naravno. Pogoste so ponovitve razočaranj in neuspeha, bolečine in izgube, nihanje med upanjem, veseljem in žalostjo.
Težave povezane z neplodnostjo lahko povzročijo čustveni stres, kot so šok, žalost, depresija, jeza, izguba samopodobe in samozavesti, nemoč in izguba občutka kontrole. 25% do 60% žensk poroča da imajo določene psihološke težave, stopnja anksioznosti in depresije pa je občutno višja, kot pri ženskah, ki nimajo težav z neplodnostjo. Čustveni stres je lahko posledica in hkrati povzročitelj. Raziskave so dokazale, da ženske, ki so v preteklosti imele simptome depresije, imajo 2x bolj verjetno težave z zanositvijo, medtem ko anksioznost podaljša čas uspešne zanositve (Mayo Clinic).
ČUSTVENI VPLIV NEPLODNOSTI:
1) Zavist. Z zavistjo do drugih žensk, ki so noseče ali imajo otroke, se je težko spoprijemati. Prav tako jo je težko priznati in se o njej pogovarjati.
2) “Kaj pa če”. Ko je pozornost usmerjena na določen čas v psihodnosti: “Ko bom zanosila, potem bom______; Ampak kaj pa če se to nikoli ne bo zgodilo?” Občutek nelagodja in anksioznosti je lahko ogromen. Zaradi življenja v negotovosti se pogosto lahko razvijejo motnje hranjenja, kronični perfekcionizem, fobije ali obsesije.
3) Sram in krivda. Kljub temu, da veš da nisi kriva za težave, se lahko pojavijo močni občutki krivde in sramu. “Z mano je nekaj narobe, jaz sem kriva.”
4) Kdo sploh sem? Če si si vedno predstavljala da boš enkrat mama, se lahko srečaš s vprašanjem: “Kdo pa sploh bom, če ne bom mama?”
5) Žalost. Z žalostjo se lahko srečamo večkrat; ob izgubi otroka ali žalostjo zaradi nezmožnosti uresničitve želje.
6) Jeza. Se lahko pojavi kot obrambni mehanizem, ki nas ščiti pred žalostjo in bolečino.
KAKO LAHKO PSIHOTERAPIJA POMAGA PRI SOOČANJU Z NEPLODNOSTJO:
1) Podpora v času zdravljenja. Pomaga lahko, da se lažje soočamo s stresom, ki ga prinaša zdravljenje. Pojavijo se lahko tudi nihanja razpoloženja zaradi hormonske terapije, ki jih s terapevtskimi tehnikami lažje obvladujemo.
2) Psihološka priprava na zanositev. Šele ko bodo misli, čustva in telo v ravnovesju, se ustvarijo boljši pogoji za uspešno zanositev.
3) Pomoč pri soočanju z izgubo. Veliko žensk v procesu zdravljenja uspešno zanosi, nato pa sledi razočaranje. Izguba otroka ali splav (še posebno če pride do ponovitve), vpliva na zmanjšanje upanja in več čustvene stiske. Zaupanje v uspeh in psihološko ravnovesje pa sta pomembna dejavnika, ki prispevata k srečnemu koncu.
4) Sprejemanje neplodnosti. Ko umre vsako upanje po možnosti zanositve, je zelo pomembno kako se s tem soočimo. Šele ko neplodnost sprejmemo, se lahko odpremo za nove, druge možnosti, da poiščemo svojo srečo.